blog kaydol giriş hakkında sss

Çocuklar yas sürecine nasıl uyum sağlayabilirler?

soruldu 09.03 '2011 saat 06:41

g%C3%BClizar's gravatar image

gülizar
3011112

düzenledi 20.08 '2011 saat 07:27

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342

Merhaba Gülizar hanm, yaş süreci derken neyi kast ettiniz acaba? Biraz ayrıntılı yazabilirseniz size cevap verebilirim diye düşünüyorum

(09.03 '2011 saat 15:00) semadogru

ebeveynlerinden birini kaybetmesini çocuğa nasıl açıklayacağımız ve bu durum için çocuğa neler yapabileceğimiz konusunda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

(09.03 '2011 saat 18:04) gülizar

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Pedagog Dr. Melda Alantar,

Cenaze törenleri ve anma toplantıları ölüm olayını kabullenmemizi sağlar. Aile ve arkadaşlardan destek görürüz. Bu törenler çocuklar için de çok önemli ve birçok açıdan faydalıdır. Çocuğun törene katılması olup bitenleri somutlaştırmasına yardımcı olur. Çocuğunuza törende yaşanılacaklar hakkında ayrıntılı bilgi verdikten sonra, katılıp, katılmayacağını sorun. Törene gelmeyi reddediyorsa onu bu konuda zorlamayın. Çocuğunuzla konuşun, onu dinleyin, destekleyin. Size pek çok soru sorabilir. Aynı soruları tekrar tekrar yanıtlarken sabırlı ve anlayışlı davranın çünkü sorular çocuğun hissettiği karmaşa ve belirsizliği gösterir, iyileşme yöntemidir. Gerekli durumlarda “Bilmiyorum” demekten çekinmeyin. Unutmayın, çocuğunuz tepkilerinizi izler ve sizi örnek alır. Zorunlu olmadığınız sürece çocuğunuzdan ayrılmayın. En kısa zamanda yemek, çalışma, uyku saatlerini belirleyerek, olağan günlük yaşam düzeninize dönün. Çocuklar duygularını ifade edebilmek için yardıma gereksinim duyarlar. Ölen kişi için resim yapmak, mektup yazmak konusunda çocuğunuzu yönlendirebilirsiniz. Ölen kişinin anısına ağaç dikmek, hatıra defteri oluşturmak gibi etkinliklere yöneltebilirsiniz. Ölümü konu alan kitapları okumak yararlı olabilir. Okulu ölüm olayından haberdar etmek, sınıf öğretmeni, psikolojik danışman, diğer öğrencilerin yardım ve destekleri çocuğun yaralarını sarmasında önemlidir. Çocukların yaş ve gelişim düzeyleri doğrultusunda ölümü farklı şekillerde algıladıklarınıda lütfen unutmayalım. Buda çocukların "yas" tutumunu değiştirecektir.

yanıtlandı 20.09 '2011 saat 13:32

almina's gravatar image

almina
410121735

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×4
×3

Asked: 09.03 '2011 saat 06:41

Görüldü : 2,108 defa

En son güncelleme : 20.09 '2011 saat 13:32