blog kaydol giriş hakkında sss

Çocuklar, ölüm kavramını öğrenmek için bazen soru sorarlar "ölüm nedir" diye. Bunu çocuğa nasıl açıklayabiliriz?

soruldu 29.11 '2010 saat 09:21

almina's gravatar image

almina
410121735

düzenledi 20.08 '2011 saat 06:56

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342


Şule hanım öncelikle başınız sağolsun, tek başına bir kız çocuğu yetiştirmek gerçekten zor, kolaylıklar diliyorum bu zor yolda size. Size kesinlikle katılıyorum. Çocuk çok yakınından birini kaybettiğinde mutlaka zamanında söylenmeli ve acısını o anda yaşamasına izin verilmeli. Saklamak, üzülecek diye söyleyememek çok yanlış bir tavır ama sorun şu ki çoğunluk bu yolu tercih ediyor. Çocuğun acısıyla yüzleşmesine izin verilmiyor. Herkes acıyı yaşarken o habersiz, daha sonra çocuk acıyı yaşarken diğerleri onun duygusundan habersiz oluyorlar. Karşılıklı bir iletişim kopukluğu oluyor. Ölüm doğum kadar yaşamın doğal bir parçası, bunu çocuğumuza güzel bir şekilde anlatırsak elbette o anda anlamasını, üzülmemesini bekleyemeyiz ama duygularını daha kolay idare etmesine destek olacaktır. Annemi kaybettiğimizde küçük kardeşim 11 yaşındaydı, hepimiz aynı anda öğrendik ve acımızı birlikte yaşadık, birbirimize destek olduk, kardeşim küçük diye saklamadık durumu. Elbette kişi kaç yaşında olursa olsun en sevdiği insanın artık onunla birlikte olamayacağını kabullenmekte zorluk çekiyor. Ölüm korkuları oluyor, sürekli sevdiklerini kaybedecekmiş gibi kaygılar taşıyor, hepimiz yaşadık bu sorunları, hatta ben anne olmayı biraz erteledim bana birşey olursa çocuğum annesiz kalacak diye, ama anne olunca tüm fikirlerim değişti. Çocuğumuz sevinçleri ve üzüntüleri zamanında yaşamalı diye düşünüyorum. Acı yaşamak da hayatın bir parçası ve insan acılarla daha çok olgunlaşıyor. Şule hanımın da söylediği gibi çevredeki insanlar bu durumda ne kadar çok destek olurlarsa o kadar iyi olur. Şule hanım deneyimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim, çok önemli bir konuda bize ışık tuttunuz.

yanıtlandı 03.06 '2011 saat 01:50

hasretnuhoglu's gravatar image

hasretnuhoglu ♦♦
1.6k202853

çocuklara ölüm kavramını yaş ve gelişim düzeyini göz önünde bulundurarak anlatmak doğru olandır. 2 yaşından küçük bebekler ölüm kavramını bilemezler ve öğrenemezler fakat ölüm onlar için sevdiklerinin yanında olmayışı olabilir. annenin yok oluşu yüzünden çocuk anne kokusuna sesine özlem duyar ölüm kavramı çocuk için budur.2-6 yaşları arasında ölümle ilgili belirsiz düşüncelere sahiptirler. ölümün kesin birşey olduğunu idrak edemezler ölen kişinin geri geleceğini düşünebilirler.6-9 yaşları arasında çocuk gerçeği algılamaya başlar.9-12 yaşlarında sevdiklerinin öleceğini düşünerek korku yaşarlar.12 yaş ve üstü artık ölüm gerçeğini kabul eder ve farkındadır çocuklara ölüm kavramını anlatırken yukarıda yazılanları göz önünde bulundurmak gerekir.

yanıtlandı 29.11 '2010 saat 09:38

almina's gravatar image

almina
410121735

düzenledi 17.04 '2011 saat 14:08

Kızım 5,5 yaşındayken babasını kanserden kaybetti. Ardından da benim çok yakın arkadaşlarım öldü, ölenler 40-50 yaşlarında erkeklerdi, kocamın ölümünden sonra ilk bir yıl sorunsuz geçti, fakat daha sonra korkularını ardarda gelen ölümler tetikledi. Ölümün getirdiği üzüntüyü beraberce, zamanında yaşamak lazım, biz fazla geçiştirdik. Aradan 5,5 sene geçti, ama korkuları, özellikle beni kaybedeceği korkusu devam ediyor, ama en büyük korkusu hayatta yanlız kalmak, bundan dolayı ailede özellikle erken bir ölüm gerçekleşmişse, ailenin diğer fertlerinin çocukla daha yoğun ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum, bunu tek kişinin yüklenmesi çok zor oluyor. Ayrıca ölen kim olursa olsun çocuklara "uzun uykuya daldı" demek yanlışmış. Eğer ölenin ardından üzülüyorsanız, bunu saklamayın, bir de o kişinin öldüğünü zamanında açıklayın, günler sonra değil, bunları da yine kızımın 8 yıl önce arkadaşlarının babası öldüğü zaman okumuştum.

yanıtlandı 02.06 '2011 saat 16:47

sulesenol's gravatar image

sulesenol
2412311

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×23
×4

Asked: 29.11 '2010 saat 09:21

Görüldü : 3,548 defa

En son güncelleme : 20.08 '2011 saat 06:56