blog kaydol giriş hakkında sss

Oyuncakların seçimi çocukların ilgi düzeyinde, yaş seviyesine ve cinsiyetlerine göre farklı olmaktadır. Bunlar nasıl seçilmeli ve neye göre belirlenmelidir ?

soruldu 10.01 '2011 saat 08:38

g%C3%B6zde's gravatar image

gözde
1862512


oyuncak deyince aklımıza mağazdan alınmış bir eşya, araç gelmemeli çocuk gözünde herşey oyuncaktır aslında. bazen aldığmız oyuncağın kendisi değil paketi bile daha fazla ilgi görür.bu nedenle çocuğumuz oyuncak alırken ya da yaparken ilgisini neyin çekeceğini bilmemiz çok önemli ve gelişim özelliğini elbette. örneğin hayal oyunları dönemindeki 2 yaşındaki çocuğumuza puzzle almak ne kadar doğru olabilir. çıkabilecek ,yutma riski olan küçük parçaları olmamalıdır oyuncağın. çok ışıklı ve renkli olması oyuncağın iyi olduğu anlamına gelmez aksine anlamsız mekanik sesler çocuğumuzun dil gelişimini olumsuz etkileyebilir.oyuncak seçerken çocuğumuzada tercih hakkı vermek kendine olan güvenini ve birey olma duygusunu pekiştirir.

yanıtlandı 16.01 '2011 saat 10:11

ebruli's gravatar image

ebruli
1063

Yanıtlarınızın hepsi bilimsel yönde evet doğru olabilir.Ama bence anne ve baba yada diğer aile bireylerinden biri olduğunuzda durum değişebiliyor.Çünkü,çocuğunuzu üzmeyeceğinizden dolayı ona bağlı seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz.Yani çocuğunuz sizi yönlendiriyor.Erkek çocuksa bütünüyle araba,uçak vs.gibi araçlara yönlendiriliyorsunuz,kız olduğunda tek altarnatifiniz bebek ve ev gereçlerinin dışına çıkmıyor.Ne yazık çocuğunuza oyuncak seçmekte siz etkin olamıyorsunuz.Heleki günümüzdeki çizgi film karakterlerine meraklar gittikçe çoğalma aşamasındayken bu kesinlikle mümkün olmuyor.Çocuğu bunlardan uzak tutmanın tek çaresi ben kendimce vardım bunun kanatine dışardan alınacak oyuncaklar yerine,ev yapımı gereçler yada kartonlardan yapılmış şekiller ve resimler olabilir.

yanıtlandı 27.01 '2011 saat 03:18

sevda54's gravatar image

sevda54
162

anne baba olarak oyuncak seçimlerinde çocuğu yalnız bırakırsanız çocuk evet çizgi film karakterlerine ya da o an için ilgisini ne çekti ise ona yönelebilir.çocukların sınırlara ihtiyaçları vardır. bu yüzden bizim seçimimiz dahilinde olan birkaç öneriyi çocuklara sunup seçenekler arasından birini seçmesini istersek hem bizim tercihimiz olur hem de çocuğunuz seçim yaptığı için özyeterlilik duygusu kazanır. diğer türlü seçimleri sürekli biz yaparsak bağımlı bir çocuk yetiştirmiş oluruz.

yanıtlandı 07.03 '2011 saat 12:51

g%C3%BClizar's gravatar image

gülizar
3011112

Oğlum doğmadan önce aslında oyuncak almaya başlamıştım. Oyuncaklara çok fazla ilgim var, sadece çocuğum için değil öğrencilerime göstermek veya o oyuncağı geliştirmek için de oyuncak aldığım oluyor. Çocuklara oyuncak hediye etmek beni çok mutlu ediyor. Oğlum 1 yaşına girdiğinden bu yana her cuma günü bizim sokaktaki büyük oyuncakçıyı ziyaret ediyoruz, oyuncakçıda çalışanlar artık bizi çok yakından tanıyorlar. Özgür oyuncakçıyı sadece oyuncak satılan bir yer olarak tanımıyor. Oyuncaklarla oynanan ve bazen beğendiğimiz oyuncakların alındığı ama çoğu zaman oradaki oyuncaklarla oynanan bir yer olarak biliyor. Yaklaşık bir saatimizi oyuncakçıda geçiriyoruz ve sadece istediğimiz zaman oyuncak alıyoruz. Bir gün ben bir oyuncağı çok beğenmiştim ve onu almak istiyordum, Özgür Emin'e sürekli bunu alalım mı, bak çok güzel oyuncak diyerek dikkatini çekmeye çalışsam da o istemiyordu, bu durum satıcının dikkatini çekmiş, çok şaşırdığını söyledi, normalde çocuklar oyuncak ister, anneler de almamak için dil dökerler sonra da mecbur kalıp alırlar dedi. Biz de durum farklıydı çünkü biz orada oyuncaklarla oynuyorduk, almaya veya onu eve götürmeye gerek kalmıyordu. Ama şimdi 3 yaşına doğru yaklaştıkça bazen çok sevdiği Buzz'ı gördüğünde onu da almak istiyor ama sonra evde var diyor. Birkaç defa elbette ağladığı da olmuştur bir oyuncak için, ama oyuncakçıdan çıktıktan sonra tekrar üstelemez, belki de kendi kendine deneme yapıyordur annesinin tavrını ölçmeye yönelik. Çocuk annesinin veya babasının kararlı olduğunu gördüğünde zaten çok fazla dayatma yapamıyor. Biz kendimize sahip çıkıp kararlı olmalıyız, her istediğini alırsak altından kalkamayız.

yanıtlandı 08.03 '2011 saat 08:46

hasretnuhoglu's gravatar image

hasretnuhoglu ♦♦
1.6k202853

Çocuğun yaşına, ilgisine ve kazandırılmayı hedeflenen becerilere göre oyuncak seçmek çok önelidir. Bu amaçla kurulmuş olan www.jujutoys.com adresini takip etmenizi öneririm. Oynayarak öğrenen çocuklar, öğrenmekten zevk duyarlar. Oynayarak öğrenen çocuklar, öğrendiklerini unutmazlar.

yanıtlandı 02.03 '2012 saat 05:08

esraatac's gravatar image

esraatac
1

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×6

Asked: 10.01 '2011 saat 08:38

Görüldü : 5,512 defa

En son güncelleme : 02.03 '2012 saat 05:08