blog kaydol giriş hakkında sss

Özellikle erken çocukluk döneminde psikolojik tanılamalar sırasında sık sık başvurulan bir yöntem olan resimler çocukların çevresiyle iletişimini sağlayan bir iletişim aracı olabilir mi?

soruldu 10.01 '2011 saat 08:15

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342


Yapılan çalışmalarda çocukların çizdikleri resimlerde iç dünyalarını, yaşadıkları çevreyi ve çevrelerindeki kişilerle ilişkilerini yansıttıkları ortaya konmuş. Belirli düzeyde kas gelişimi kazanmış olan çocuk sürekli bir kağıt üzerine bir şeyler çizmeye başlar. Çocukların resimleri uzmanlar tarafından incelendiğinde onların resimlerinin çocuğun kendisiyle çok alakasız olmadığı ortaya çıkmış. Çocuklar özellikle ifade edemedikleri duygularını, düşüncelerini ve çevrelerinde yaşanan olayları resimlerle anlatmışlar. Duyguların, düşüncelerin, fikirlerin bir nedenden dolayı sözel olarak ifade edilemediği durumlarda çocuklar resmi bir anlatım aracı olarak kullanmışlar. Psikolojik tanılamalarda da kullanılan resimlerde çocukların yaşadıkları çevre, aile yapıları ve kişilerle ilişkileri hakkında bilgiler edinilmeye çalışılmış. Çocukların çoğunlukla sevdikleri bir etkinlik olan resim yoluyla onu sıkmadan anlamaya çalışmışlar. Okuduğum bir kitapta yazar bu konuyu ele almış ve çocukların resimlerde duygularını nasıl yansıttıklarını örneklerle çok net ortaya koymuş. Bu konuyu merak edenler için Haluk Yavuzer’in “Resimleriyle Çocuk” adlı kitabını okumalarını tavsiye ediyorum. Çocukların resimlerini dikkatle incelediğiniz zamanda resimlerde saklı olan duyguları anlayabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir. Çocuğu sadece çizdiği resimlerle de değerlendirilmemeli. Resim sadece küçük bir yardımcı olabilir.

yanıtlandı 10.01 '2011 saat 08:16

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342

Çocukların yapmış oldukları resimlerde sadece yansıtılan resme değil renklerin de önemli yeri vardır. Çünkü sürekli koyu renk kullanan çocuklarının ruhsal açıdan farklı oldukları görülmüştür. Siyah renk kullanan çocukları farklı renklere yöneltmeliyiz. Elbette siyah renkleride kullanırlar fakat başka renklere teşvik etmekte öğretmenlere ve ebevynlere düşer. Diğer renkleri tanımları pskolojilerinide olumlu yönde etkileyecektir.

yanıtlandı 10.01 '2011 saat 16:07

arife%20akku%C5%9F's gravatar image

arife akkuş
38151324

EVET ÇOCUKLARIN YAPTIĞI RESİMLER İLETİŞİM ARACI OLABİLİR. ÇÜNKÜ ÇOCUK ÇİZDİĞİ RESİMDE BİRŞEYLERİ İFADE ETMEYE ÇALIŞIR.BİZ ÇOCUĞUN YAPTIĞI KARALAMALARDAN BİRŞEY ANLAMAYA BİLİRİZ FAKAT ÇOCUK O KARALAMADA BİRŞEYLER ANLATMAK İSTER. ÖRNEĞİN ÇOCUK BİR RESİM ÇİZER BU RESİMDE ANNESİ BABASI VE KENDİSİ VARDIR FAKAT BABAYI UZAĞA ÇİZMİŞSE ÇOCUK BURDA BABASIYLA ÇOK YAKIN OLMADIĞINI ANLATIYOR OLABİLİR YADA RESİMDE ANNESİNİN ELİNİ BÜYÜK ÇİZMİŞSE DAYAK YEDİNİ ANLATA BİLİR. ÇOCUĞUN ÇİZDİĞİ RESİMLERİN NELER ANLATTIĞIYLA İLGİLİ HALUK YAVUZER'İN "RESİMLERİYLE ÇOCUK" KİTABİNİ OKUYABİLİRSİNİZ..

yanıtlandı 27.09 '2011 saat 12:13

GK%C3%87%20BARAN's gravatar image

GKÇ BARAN
16114

EVET ÇOCUĞUN YAPTIĞI RESİM İLETİŞİM ARACI OLABİLİR.ÇÜNKÜ ÇOCUK YAPTIĞI RESİMDE DUYGULARINI YANSITMAYA ÇALIŞIR ÇOCUK RESMİ KARALADIĞINDA BİZ BİRŞEY ANLATMAK İSTEDİNİ ANLAYAMAYABİLİRİZ BZM İÇİN ÖNEMSİZ OLABİLİR FAKAT ÇOCUK İÇİN ÖNEMLİDİR ÇÜNKÜ ORDA BİRŞEYLERİ ANLATMAYA ÇALIŞIR.ÖRNEĞİN ÇOCUK BİR RESİM ÇİZER RESİMDE BABASININ ELİNİ BÜYÜK ÇİZERSE BABASINDAN ŞİDDET GÖRDÜĞÜNÜ ANLATMAYA ÇALIŞIR.ÇOCUĞUN ÇİZDİ RESİMLERİ ANLAMAYLA İLGİLİ HALUK YAVUZER'İN "RESİMLERİYLE ÇOCUK" KİTABINI OKUYABİLİRSİNİZ BU KİTAPTA HEM ÇOCUĞUN YAPTIĞI RESİMLERİN ANLAMLARI HEMDE KULLANDIĞI RENKLERİN ANLAMLARINI ANLATIYOR.

(27.09 '2011 saat 12:19) GKÇ BARAN
Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×3

Asked: 10.01 '2011 saat 08:15

Görüldü : 3,006 defa

En son güncelleme : 27.09 '2011 saat 12:19