blog kaydol giriş hakkında sss

Oyun çocuğunuz için neden önemli?

soruldu 10.01 '2011 saat 08:10

seher's gravatar image

seher
4659917

düzenledi 15.01 '2011 saat 01:28

hasretnuhoglu's gravatar image

hasretnuhoglu ♦♦
1.6k202853


12sonraki sayfa »

çocuklar işlem öncesi dönemde oldukları için kendilerini ifade edebilecek düzeyde dil gelişimine ve bilişsel yapıya sahip değillerdir. bu yüzden çocuklar kendilerini oyunlarla ifade ederler.nasıl büyüklerin konuşmaya ihtiyacı varsa çocuklarında kendini ifade etmesi için oyun oynamaya ihtiyacı vardır.

yanıtlandı 09.04 '2011 saat 10:09

g%C3%BClizar's gravatar image

gülizar
3011112

Oyun oynamak, çocuğun hayatı tanımasın, kendi deneyimlerini oluşturarak oyun yoluyla öğrenmesini sağlar. bir çocuğun hayatında oyunun tartışılmaz bir önemi vardır. çocuk oyun oynarken duygularını ve ihtiyaçlarını ifade eder ve birçok sorununu da kendi başına çözebilme yeterliliği kazanır. çocuklar oyun oynarken son derece doğaldır. bu nedenle çocuğunuzla ilgili bilmek istediğiniz her şeyi oyun sırasında izleyerek öğrenebilirsiniz. çocuklar oyun oynarken hem yaşadığı sıkıntıları dışa vurur, hem çevresiyle ilişki kurmayı öğrenir, hem de birey olmanın ilk adımlarını atar. oyun oynamanın ne kadar önemli olduğunu farkında olarak, çocuğunuza fırsatlar yaratılmalı ve onu oyun oynaması için teşvik etmelisiniz.

yanıtlandı 10.01 '2011 saat 08:23

seher's gravatar image

seher
4659917

Bu soruya Montessori'nin oyun tanımını yaparken kullandığı bir sözle cevap vermek istiyorum. Oyun çocuklar için önemlidir; çünkü "oyun çocuğun işidir" çocuklar daha ilk aylarında bile oyun oynamak isterler. Çocukların en büyük eğlencesi ve bilgi kaynağı oyunlardır. Çocuklar oyun oynayarak çevrelerini tanırlar. Özellikle okulöncesi eğitimde yer alan oyun çocukların gelişimini destekleyen en önemli araçtır. Her zaman çocuğun en önemli öğrenme aracı oyun olmuştur. Bunların yanısra çocukların enerjilerini tüketmeleri için ihtiyaçlarıdır. Çocuklar oyun oynamaktan çok hoşlanırlar ve keyif alırlar. Keyifle yaptıkları birşey onlar için en önemli şeydir. Oyun çocuklar için önemlidir. Çünkü; onların en önemli işidir, en önemli öğrenme aracıdır, ihtiyaçlarıdır, gelişimlerinin en büyük destekçisidir, keyifli ve eğlencelidir.

yanıtlandı 14.06 '2011 saat 11:39

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342

Piaget' inde dediği gibi oyun çocuğun en önemli işidir.Çocuklar oyun oynarken bir şey istediğinizde şuan iş yapıyorum yanıtını alabilirsiniz. Çünki oyun onlar için kendilerini ve deneyimlerinin ifade şeklidir ve onlar için çok önemli bir iştir.Evet oyun sayesinde çocuk kendini ifade eder, denyim kazanır, eğlenir ve önemli olan bir şey yaptığını düşünür. Biz yetişkinler için onları tanımamızda, bireysel özelliklerinin farkına varmamızda en önemliside onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği konusunda bizi yönlendiriler bazen biz büyükler bu sayede onlardan çok şey öğreniriz. O yüzden oyun çocuğun bilişsel, psikomotor, sosyal-duygusal gibi alanlarına hitap ederken çocuğunuza neyi ne kadar verdiğinizi gördünüz bir geri bildirimdir.Hem çocuk için hemde yetişkler açısından önemli bir iştir.

yanıtlandı 11.08 '2011 saat 19:12

okyanus's gravatar image

okyanus
76338

Oyun çocıgun kendi benliğini farkında olmasını sağlayan tek uğraşıdır. Çünkü çocuk bu esnada dünyayala bağlantısı kopmakta ve kendini ozgür hissetmeektedir . Bu özgürlük davranışlarında doğallığı beraberinde de tüm hayal gücünün ortaya çıkmasına yardımcı olur.

yanıtlandı 01.08 '2011 saat 04:28

g%C3%B6zdem's gravatar image

gözdem
11

Oyun,çocuğun işidir.Çocuk oyun oynarken duygu ve düşüncelerini açığa vurur,sosyalleşir,yaparak ve yaşayarak öğrenir.Oyun oynarken kendine olan özgüven duygusunu geliştirir ve kendini ifade edebilme becerisi kazanır aynı zamanda yaptığı içten haz alır.

yanıtlandı 27.09 '2011 saat 13:38

eminegunes's gravatar image

eminegunes
317710

Çocuk için oyun önemli bir yer tutar.Çocuk için oyun bir gereksinimdir.Bunu Fredic Frobelin görüşü ile belirtebiliriz.'Oyun,çocuğun en içten,en gerçek davranışı ve kendini anlatma biçimi olarak kabul eder.Çocuğun eğlenirken öğrendiğini söyler.Oyunun akıl ve ruh arasında arabulucu ve birleştirici olduğunu bu yolla çocukların deneyimlerine bütünlük kazandırdığını vurgular'.

yanıtlandı 22.11 '2011 saat 09:27

Edda's gravatar image

Edda
1

Çocuklar oyun oynarken mutlu olurlar.Çocuğun yaratıcılığının gelişimine, enerjisini boşaltabilmesine yarayan bir etkinliktir.Oyun oynarken çevreyi tanır ve çevreleri hakkında yeni bilgiler edinirler.Oyun oynarken çevrelerinde ki birçok kişiyi taklit ederler.Oyun yoluyla sıkıntılarından ve üzüntülerinden kurtulurlar. Oyun çocuğun her türlü gelişim özelliklerinin (fiziksel,zihinsel, sosyal vb.) gelişmesine olanak sağlar.Oyun sayesinde empati kurma becerileri de gelişir. Başkalarının haklarına saygı göstermeyi öğrenir.Oyun içinde ki sorumluluklarını yerine getirmeyi,sabırlı olmayı, kurallara uymayı öğrenir.Oyun sayesinde iletişim kurma, bir gruba dahil olma gibi özellikleri de desteklenir.

yanıtlandı 22.11 '2011 saat 10:02

irmsrc's gravatar image

irmsrc
1

Çocuklar oyun oynarken mutlu, hevesli, dikkatlidirler.Çocuk, oyun oynarken etrafındaki insanlarla iletişim kurar ve sosyalleşir ve oyun oynarken pek çok bilgi öğrenebilir. Çocuklar oyun oynarken mutlu olurlar ve üzüntülerini unuturlar. Çocuklar normal hayatta yapamadıklarını oyunda uygularlar. Çeşitli karakterlere bürünerek farklı oyunlar kurarlar. Oyun çocuğun yaratıcılığını geliştirir ve çocukların kendilerini en rahat hissettikleri ortam oyun ortamıdır. Çocuklar Oyun sürecinde hata yapsalar bile düzeltme şansına sahip oldukları için hata yapmaktan dolayı korku yaşamazlar bu yüzden çocuklar rahattırlar. Oyun, çocuğun hayatında olmazsa olmazıdır. Çocuk arkadaşlarıya veya tek başına oyun oynarken, bir işi başlama ve bitirme becerisine sahip olur.Oyun oynarken çocuk, kurallara uymayı öğrenir. Etrafındaki insanlarla ve arkadaşlarıya konuşarak iletişim kurar ve bu, çocuk için oldukça yararlıdır. Oyun oynayan çocuk; kendi aklından hikayeler kurar, şarkılar söyler...Bu beceriler ileride çocuğa çok yardımcı olacaktır. Oyun sayesinde çocuk kendiyle barışık olur ve çocuğun özgüven duygusu gelişir. Sonuç olarak çocukların, oyun oynarken kısıtlanmaması ve çocukların desteklenmesi gerekir.

yanıtlandı 22.11 '2011 saat 10:18

elma's gravatar image

elma
1

ÇOCUK İÇİN OYUN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Oyun çocuğun olmazsa olmazıdır.Oyun çocuk için öğrenmenin en basit ve eğlenceli yollarından biridir. Oyun, çocuğun yaparak ve yaşayarak öğrenmesine olanak tanır.Çocuklar oyunla doğal olarak öğrenir ve kendilerini ifade etmenin çeşitli yollarını öğrenir ve pekiştirirler.

Çocuk için oyun bir ihtiyaçtır.montaigne''çocukların en gerçek uğraşlarıdır''demiştir. Maria Montessori ise ''oyun,çocuğun işidir''demiştir.Çocuk doğduğu andan itibaren çevresi ile sürekli iletişim kurar.Anne,baba ve aile ile başlar ve zamanla yakın çevre ile gelişmeye başlar.Bu evrelerde oldukça hareketli hale gelen çocuk enerjisini öğrenmeye odaklamıştır.Yaparak yaşayarak öğrenen çocuk aynı zamanda oldukça hareketli ve meraklıdır.Hem öğrenen ve hem de merakını gidererek enerjisini boşaltır.Çocuk tüm gelişim evreleri içinde bir çok kazanım ile birlikte hayata hazırlanıyor.Bu deneyimlerini her evrede oyun yolu ile içselleştiriyor.Yaparak,yaşayarak ve özgür ve bağımsız bir şekilde oyuna katılıyor. Çocuklar oyun sayesinde öğrenirler ve sosyalleşirler,kendilerini ifade etme becerisini kazanırlar,yaşayarak öğrenirler,tekrar ederek pekiştirirler,saygı duymayı sıra beklemeyi öğrenirler. Oyun çocukların hayatında çok önemli bir yere sahiptir.

Fatma Yardımcı

yanıtlandı 22.11 '2011 saat 10:24

fatmaaa's gravatar image

fatmaaa
11

düzenledi 22.11 '2011 saat 10:28

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×11

Asked: 10.01 '2011 saat 08:10

Görüldü : 25,331 defa

En son güncelleme : 02.03 '2012 saat 15:57