blog kaydol giriş hakkında sss

Bebeklere inek sütü vermenin alerji yapacagından dolayı tavsiye edilmedigini duydum. Bu bilgi ne kadar guvenilir? Kacıncı aydan itibaren inek sutu verilebilir?

soruldu 07.12 '2010 saat 02:35

nisaonsel's gravatar image

nisaonsel
76225


Anne sütü bebek için en temel ihtiyaçtır. İlk 6 ay sadece anne sütü verilmesi önerilir doktorlar tarafından. Günümüzde, 2 yaşına kadar annne sütünün verilmesi yönünde tavsiyeler de bulunmaktadır. Anne sütü çocuğun ihtiyacı olan tüm besinleri içinde barındırır. Bebeğin bağışıklık sistemini geliştirir, hastalıklara karşı koruyucudur. Anne sütü bebek ve anne arasında bir sevgi bağının kurulmasına ve bu bağın güçlenmesini sağlar. Sindirimi kolaydır, uygun sıcaklıktadır ve katkı maddesi içermez. Bebek için en iyi besin özellikle ilk 6 ayda sadece anne sütüdür. 6 aydan sonra ek besinlere yavaş yavaş geçilir. Anne sütünün içeriğinde demir vardır, demir bebeğin özellikle zihinsel gelişimi için çok gereklidir. İnek süütnde demir oranı çok düşüktür. İnek sütünde kalsiyum oranı fazladır ama anne sütünündeki kalsiyumun emilimi yüksektir, daha kolay emilir.

İnek sütü proteinleri bazen alerjik olabilir. O yüzden 1 yaşından sonra inek sütü verilmesi daha uygun olur.

yanıtlandı 08.12 '2010 saat 09:18

hasretnuhoglu's gravatar image

hasretnuhoglu ♦♦
1.6k202853

Bebeğin doğumundan itibaren ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmesi gerçekten çok önemlidir. Ancak bebekten veya anneden kaynaklanan çeşitli nedenlerle anne sütünün verilemediği ya da anne sütün yetersiz olduğu özel durumlarda bebeğe inek sütü verilebilir. İnek sütünün doğal olarak anne sütü kadar etkisi olmaz. Ama yinede anne sütüne en yakın süttür ve verilebilir. İnek sütünün sindirimi yeni doğan bebek için zordur. Bebeğin kolay sindirebilmesi için ilk iki ay inek sütü sulandırılarak verilmelidir. Bir diğer önemli konu ise verilen inek sütünün temiz olmasıdır. Bebekler yeni doğduklarında daha kolay mikrop kapabilirler. Bu yüzden bebeğe verilecek sütün temizlik kurallarına dikkat edilerek hijyenik bir ortamda hazırlanması son derece önemlidir. Süt biberonla veriliyorsa biberon mutlaka kaynatılmalıdır.

yanıtlandı 10.01 '2011 saat 08:32

ezine's gravatar image

ezine ♦♦
1.1k162342

Yanıtınız
önizleme/normal görünüm

Bu soruyu takip et (abonelik)

Email (geçerli olmalı (kimseye verilmeyecek)):

Buradan (giriş yapmanızın ardından) bu soruyla ilgili güncellemelere dair email haberlerine abone olabilirsiniz.

By RSS:

yanıtlar

Yanıtlar ve Yorumlar

Markdown temelleri

  • *italic* veya __italic__
  • **bold** veya __bold__
  • link:[metin](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt metin](/path/img.jpg "başlık")
  • numaralandırılmış liste: 1. Foo 2. Bar
  • to add a line break simply add two spaces to where you would like the new line to be.
  • temel HTML kodları desteklenir

Etiketler :

×5

Asked: 07.12 '2010 saat 02:35

Görüldü : 2,163 defa

En son güncelleme : 10.01 '2011 saat 08:32