blog kaydol giriş hakkında sss
FAQ

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Burada ne tür sorular sorabilirim?

En önemli kriter şu: sorular bu topluluğu ilgilendiren konularda olmalı. Sormadan önce, isterseniz önce benzeri bir soru var mı diye arama yapın. Soruları şimdilik etiketleri ve başlıklarından arayabilirsiniz.

Ne tür sorulardan kaçınılmalı?

Toplulukla ilgisi olmayan, çok kişisel olan veya tartışma amaçlı sorulardan, lütfen kaçının.

Yanıtlarımda nelerden kaçınmalıyım?

Bu site, temelde bir soru yanıt sitesidir, tartışma grubundan ziyade. Dolayısıyla tartışmaları sadece yanıtların kendi içinde sınırlı tutmakla yetinmek uygun olur. Aksi taktirde, kişilerin arasındaki tartışmalardan dolayı, esas soru ve cevap kayboluyor. Bu yüzden, kısa amaçlı tartışmaları yapabilmeniz için, yorum yazma özelliği bulunuyor. Örneğin, bir cevaba itiraz etmek istiyorsanız veya ek açıklama istiyorsanız, her soru veya yanıt mesajının altında bulunan "yorum yazma" özelliğini kullanırsanız, bilgi karmaşasını engellemiş olursunuz. Böylece ziyaretçiler, çok daha hızlı bir şekilde doğru bilgiye ulaşabilir.

Topluluğu kim yönetiyor (moderasyon yapıyor)?

Kısa yanıt: siz. Bu forum, kullanıcılar tarafından modere edilmek üzere edilecek şekilde tasarlandı. Karma sistemi (güvenilirlik puanları) kullanıcıların belirli puanlara eriştiğinde, belirli moderasyon yetkilerini kazanmalarını sağlar.

Karma sistemi (güvenilirlik puanları) nasıl çalışır?

Bir soru veya yanıta destek oyu verildiğinde, bunu postalamış olan kullanıcı güvenilirlik puanı kazanır. Bu puanlara "karma puanları" denir. Bu puanlar, topluluğun o kişiye ne kadar güvendiğinin az çok bir ölçüsü olur. Çeşitli moderasyon işleri bu puanlara dayanarak kullanıcılara kademe kademe tahsis edilir.

Örneğin, ilginç bir soru sorduğunuzda veya yararlı bir yanıt verdiğinizde, girdiniz destek oyu kazanır. Öbür yandan, eğer yanıt yanıltıcıysa, insanlar o yanıta karşı (negatif) oy verir. Her destekleyici oy 15 puan kazandırır. Her karşı oy 1 puan kaybettirir. Soru veya yanıt başına toplanabilecek puan miktarı 200 ile sınırlıdır. Aşağıdaki tablo her bir moderasyon işi için gereken karma puanını gösterir:

 • yorum ekleme -> 0
 • yorum silme -> 2000
 • kendi sorularını kapatma -> 150
 • kendi sorularını yeniden açma -> 350
 • soruları yeniden etiketlendirme -> 800
 • herhangi bir yanıtı düzenleme -> 2000
 • herhangi bir kapalı soruyu açma -> 2000
 • herhangi bir yorumu silme -> 2000

Gravatar nedir?

Gravatar, kelimesi İngilizce'de "globally recognized avatar" kelimelerinden türetilmiştir. Bunun anlamı şu: kendi email adresinize bir profil resmi (avatar) tanımlıyorsunuz ve bunu dünyadaki tüm sitelerde kullanıyorsunuz. Böylece yeni sitelere kayıt olduğunuzda, tekrar tekrar bir profil resmi yüklemekle uğraşmanız gerekmiyor. Gravatar standardını destekleyen tüm web sitelerinde bu profil resminiz görünüyor. Varsayılan olararak, bizim sitemizde profil resmi kar lekesine benzeyen bir şekildir. Gravatar resminizi tanımlamak için gravatar.com sitesini ziyaret edin.

Kayıt olmak için yeni şifre oluşturmam gerekir mi?

Hayır, gerekmez. OpenID destekleyen herhangi bir servisle giriş yapabilirsiniz, örneğin: Google, Yahoo, Blogger vs. Hemen deneyin!

Neden başka insanlar benim sorularımı/yanıtlarımı düzenleyebiliyor?

Bu forumun amacı bu... Böylece sorular ve yanıtlar, forumun tecrübeli kullanıcıları tarafından Wikipedia gibi düzenlenebiliyor. Bu sayede, forumdaki genel bilgi tabanının kalitesi iyileşiyor. Eğer bunu doğru bulmuyorsanız, bu değerlendirmenize saygı duyuyoruz.

Karşı oyları ne için kullanmalı? Karşı oy vermeyi olabildiğince düşük tutmak yararlı olur. Genel olarak sosyal toplulukları bir arada tutan şey, takdir ve kabul edildiğini görmektir. İnsan, doğası gereği, eleştiriye karşı aşırı duyarlıdır. Bu yüzden, özellikle eğer suistimal yoksa veya tamamıyle ilgisiz veya yanlış bir yanıt değilse, yanıtlara karşı oy vermeyin. Bunun dışında karşı oyu, özellikle, topluluğu suistimal edecek hareketlere karşı kullanırsanız, iyi olur. Suistimalden kastımız, mesela ilgisiz reklam, hakaret veya rencide etme amaçlı mesajlar.

Takma ad mı kullanayım, kendi ismimi mi? İstediğiniz takma adı kullanabilirsiniz; ancak eğer gerçek isminizi kullanırsanız, topluluğun gelişimini daha çok destekleyebilirsiniz. Gerçek isimler kullanılan topluluklarda, insanlar birbirine daha fazla güveniyor. Ayrıca gerçek isminizi kullanmak, sizin topluluğa katkınızı da daha görünür hale getirecektir. Örneğin, googleda isminizle arama yapıldığında, burada yazdığınız sorular ve yanıtlar görünebilecektir. Bu da yazdığınız eserlerin kalıcılığını ve sizin itibarınıza olan katkısını artıracaktır. Ancak yine de takma ad kullanmak istiyorsanız, "süpermen", "adıbendesaklı", "laleli" gibi sıfatlar yerine doğrudan bir müstear isim ("AhmetArif", "ElifBostancı" gibi) kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece en azından forumdaki mesajlaşmalarda size alışık olduğumuz türden bir isimle hitap edilebilir.

Başka sitelerden nasıl alıntı yapmalı? Doğrudan başka sitelerden alıntıları olabildiğince sınırlandırmak istiyoruz. Bunun iki nedeni var. Birinci neden şu: Google doğrudan uzun alıntı yapan siteleri cezalandırıyor. Google alıntıların sadece kısa cümlelerle sınırlandırılmasını talep eder. İkinci neden şu: Genel olarak, aksi belirtilmedikçe, her türlü fikir eserinin telif yani yayın hakkı, eserin üreticisine aittir. Uzun alıntı yapmak, eserin üreticisinin haklarına yönelik bir ihlal oluşturur. Yayın dünyasında, alıntıların birkaç cümleyle sınırlı tutulması genel kabul görmüş bir kuraldır.

Biz de blogumuzda ve forumda yayınladığımız pek çok yazıda başka kaynaklardan yararlanıyoruz. Ancak burada şuna özen gösteriyoruz: Diğer kaynaklarda yazılanları, kendi cümlelerimizle yeniden ifade ediyoruz ve kullandığımız kaynağın adresine link koyarak referans veriyoruz.

Bu topluluğu çok değerli buluyorum. Nasıl katkıda bulunabilirim? Bu topluluğun gerçekten faydalı bir topluluk olduğunu düşünüyorsanız, bundan biz de çok memnun oluruz. Bu topluluğa yapabileceğiniz katkı türlerinden aklımıza ilk gelenler şunlar:

 • Facebook, Twitter ve Email ile paylaşın: Beğendiğiniz bir soru veya yazı olduğunda, bunu paylaşın.
 • Takip edin: Forumda çıkan soruları düzenli olarak takip edin. Facebook veya Twitter sayfamıza üye olarak veya RSS kanalımıza abone olarak, forumu takip edebilirsiniz.
 • Sorular sorun: Aklınıza gelen soruları, hemen foruma yazın. Yeni soruların gelmesi, insanlara bildiklerini yazmak için bir fırsat oluşturur.
 • Yanıtlar yazın: Eğer bir konuda bilgi sahibiyseniz, lütfen bunu paylaşın. Ancak doğrudan sorulan soruyu bilmiyorsanız bile, internette araştırma yaparak, bilgi toplayabilir ve bunları derleyip toparlayarak, bir katma değer üretmiş olursunuz.

Bu topluluğa katkıda bulunmanın, üyelerine nasıl bir faydası var? Soru sorarak veya yanıt yazarak, topluluğa katkıda bulunmanın, bizzat katkı yapan kişilere çok faydaları olabileceği kanaatindeyiz:

 • Her şeyden önce, başka insanlara yardım etmek, başlıbaşına insana mutluluk verir.
 • İkincisi, insanlar, sizin yanıtlarınıza ve sorularınıza destek oyu vermek suretiyle, bir anlamda sizin katkılarınıza karşı teşekkür ve takdir belirtmektedir. Güzel bir iş yapıp, bundan dolayı takdir ve teşekkür görmek de çok güzel bir şey .
 • Üçüncüsü, eğer bu topluluğun hitap ettiği alanda iş yapıyorsanız, burada yaptığınız katkılarla, işinizdeki uzmanlığınızı gösterebilirsiniz. Böylece müşterilerinize veya birlikte çalışmak istediğiniz insanlara, uzmanlığınızla ilgili güven verebilirsiniz. Belki bu topluluk üzerinden sizi bulan şirketlerden veya müşterilerden, iş teklifleri alabilirsiniz.

Aklıma gelen her şeyi sorabilir miyim? Açıkçası biz, olabildiğince çok çeşitlilikte soru olmasını dileriz. Belki sorduğunuz soruya hemen yanıt verecek kimse çıkmayabilir; ama bu hiç belli olmaz. Bu toplulukları kullandıkça görüyoruz ki, böyle de soru mu olurmuş dediğimiz soruların birçoğu çok ilginç yanıtlar alabiliyor.

Etiketler ne işe yarar? Etiketler, bir tür sınıflandırma mekanizmasıdır. Sorduğunuz sorunun içindeki anahtar kelimeleri veya konu başlıklarını etiket olarak belirtiniz. Birden çok kelimeden oluşan bir etiket kullanacaksanız, boşluk yerine tire "-" işaretini kullanın. Örneğin: "iş-hayatı", "uyumlu-yaşam" gibi. Etiketlerde Türkçe harf kullanabilirsiniz.

Başka sorularınız var mı?

Lütfen sorularınızı forumda yazın, böylece topluluğun gelişmesine katkıda bulunun!