Yağ satarım bal satarım oyunu

Çocukluğumuzun en güzel oyunlarından biri de yağ satarım oyunuydu. Mahallede arkadaşlar toplanır, eğer kalabalıksak bu oyunu oynardık.

Hepimiz bir daire şeklinde otururduk. Sayışma ile bir ebe seçerdik. Ebe eline bir mendil alır, elinde mendili saklamaya çalışırdı. Elinde mendille başlardı şarkısını söylemeye:

“Yağ satarım, bal satarım,
ustam ölmüş, ben satarım”

yağ satarım oyunu Yağ satarım bal satarım oyunuHerkesin coşkuyla şarkıyı söylediği bir anda ebe diğer çocuklara sezdirmeden, mendili bir çocuğun arkasına bırakırdı. Mendili arkasına koyduğu çocuk mendilin farkına varırsa, yerden mendili alıp hızlıca ebenin peşinden koşardı. Ebe koşarak yerinden kalkan çocuğun yerine oturmaya çalışırdı. Bu arada diğer çocuklar da heyecanla olanları izler ve tempo tutardı. Ebeyi kovalayan çocuk yetişip mendili ebenin sırtına vurabilirse, ebenin ebeliği devam ederdi. Ama mendile vurulmadan kovalayanın yerine oturabilirse, bu kez ayakta kalan oyuncu ebe olurdu. Oyun aynı şekilde çocuklardan birinin annesi çağırana kadar devam ederdi, ya da biri mızıkçılık yapana kadar.

Aslında anlatınca çok da eğlenceli bir oyun değilmiş gibi geliyor insana veya bazıları amma da sıkıcı oyunmuş diye düşünebilirler. Ama oyunu oynarken, herkes de oyuna coşkulu bir şekilde katılırken, hep bir ağızdan şarkı söyleyip, ebenin yakalanmamak için koşmasını izlerken çok eğlenceli oluyor.

İlgili yazılar:

  1. Sek sek oynamaya var mısınız?

Yorum

  1. en güzel oyunlar bu sitede. oyun oynamak isteyenler bu siteyi ziyaret edebilir

  2. hasretnuhoglu diyor:

    Bizim ilgilendiğimiz ve çocuklarımızın oynamasını istediğimiz oyunlar bilgisayar oyunları değil, gerçek bir dünyada gerçek arkadaşlarıyla iletişim kurarak oynadıkları gerçek çocuk oyunları.

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes