Geometrik Şekiller

Çocuklara geometrik şekilleri oyunlarla ve etkinliklerle öğretmek ve pekiştirmek için bir etkinlik hazırladık.

Bu etkinlikle çocuğunuz:

  • Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini gözlemleyebilir.
  • Olay ya da varlıkların çeşitli özelliklerini karşılaştırabilir.
  • Varlıkların rengini şeklini söyler.

Hangi Malzemeleri Kullanalım?

Çocuklara geometrik şekiller öğretildikten sonra pekiştirmek amaçlı “geometrik şekiller ağacı” etkinliği verilir. Ağacın üzerinde bulunan şekillerin aynıları bulunarak renklerine göre ağacın dallarına cırtlar sayesinde yapıştırılır. Bu etkinlikten sonra 6 çocuk seçilir. 3 çocuğa üzerinde geometrik şekiller olan şapkalar takılır. Şapkaları takan çocuklar hangi geometrik şeklin şapkasını taktığını bilmez. Karşısına bir çocuk gelir ve şapkanın üzerindeki geometrik şekiller ve renkleri hakkında ipucu verir. Şapkayı takan çocuklar hangi şapkayı taktıklarını bulduktan sonra geometrik şekiller şarkısını söylerler.

Geometrik şekiller

geo.şekil 300x207 Geometrik Şekiller

  • Ben bir üçgenim, ben bir üçgenim
  • Üç köşem var benim Mavidir rengim
  • Ben dikdörtgenim turuncu rengim
  • İki köşem uzun benim ikisi kısa
  • Ben daireyim, ben daireyim
  • Hiç köşem yok benim sarıdır rengim

Haydi Etkinliğimizi Yapalım

Çocukların geometrik şekilleri eğlenerek , oynayarak ve katılım sağlayarak öğrenmeleri amaçlanmıştır. Çocuklar Geometrik şekiller ağacıyla şekilleri eşleştirerek öğrenebilecekler. Şeklini bil oyununda ise  çocuklar  şekillerin özelliklerini keşfedecekler. Şapkalarındaki ve ellerindeki geometrik şekillerle oynayarak söyledikleri geometrik şekiller şarkısı çocukları oldukça eğlendirecek.

Geometrik şekiller Ağacı:

geometrik şekiller 236x300 Geometrik Şekiller

Mukavvanın üzerine ağaç şeklinde kesilmiş karton yapıştırılır. Ağacın dalları için mukavvadan geometrik şekiller kesilir ve renkli kartonlarla kaplanır. Aynı renk ve şekiller ağacın dallarına yapıştırılır. Mukavvadan kesilen şekillerin ve ağacın dalındaki şekillerin üzerine yapışkanlı cırt yapıştırılır.

geometrik şekiller 02 Geometrik Şekiller

Geometrik  şapkalar:

Yılbaşı şapkasının üzerine mukavvanın üzerine yapıştırılan geometrik şekiller yapıştırılır. Çocukların şarkı söylerken ellerinde tutmaları için hazırlanan geometrik şekiller renkli kartonlardan kesilir ve aynı boyutlardaki mukavvanın üzerine yapıştırılır.

Bu etkinliği AdamOlacakMinikGrubundan Elif Ay hazırladı

geometrik şekiller 03 Geometrik Şekiller

İlgili yazı yok.

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes