Normal Yenidoğan

yenidoğan 01 300x283 Normal YenidoğanHeyecanlı bekleyiş sona erdi ve tatlı yavrunuza kavuştunuz. Tüm anne babalar gibi siz de bebeğiniz doğar doğmaz çok sevindiniz. Hastanelerde doğan bebekler çocuk doktorları tarafından muayene edilir. Hastanede ilk muayenesi yapılan her bebeğe K vitamini uygulaması yapılmalı ve yenidoğan tarama testleri (fenilketonüri ve hipotiroidi) alınmalıdır.

Sağlıklı ve normal bir yenidoğanın özellikleri hakkında bilgiler sanırım sizin de bebeğinizi derğerlendirmesinde yardımcı olacaktır. 38-42 haftalık gebelik sonucu doğmuş olan bebekler normal zamanında doğmuş kabul edilirler.

Zamanından önce doğan bebeklere premature, 42 haftadan sonra (zamanından geç) doğan bebeklere postmatür denir. Her iki grup bebeğin de zamanında doğanlara göre ek problemleri olabilir. Özellikle premature bebekler dış etkilere karşı çok hassas, kolay zarar görebilen bebeklerdir. Bu bebeklerde vücut gelişimi tamamlanmamış olduğundan solunum, beslenme, vücut sıcaklığında düşme, enfeksiyon oluşmasına eğilim, sarılık, kansızlık gibi mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gereken pek çok problem gelişebilir.

Bebeğin gebelik yaşına göre uygun kiloda olması da önemlidir.

yenidoğan 02 300x225 Normal YenidoğanDünyaya yeni gelen sağlıklı bebek doğar doğmaz ağlar. Rengi pembedir. Eller yumuşak, kollar dirseklerden, bacaklar dizlerden bükülü ve karına çekilmiş bir pozisyonda yatar. Bebeğin cildi yağlı, krem gibi kaygan bir madde ile kaplıdır. Bu onun koruyucu örtüsüdür. Yıkanma sonucu bu maddenin cilt üzerinden kaybolması sakıncalı olduğundan bebek ilk saatlerde yıkanmamalıdır.

Lekeler: Esmer çocuklarda daha çok olmak üzere kalçalar üzerinde morumtrak mevi lekeler gözlenebilir. Ancak bu lekeler zamanla kaybolurlar. Derinin herhangi bir bölgesinde özellikle 2. günden itibaren görülen ortası sarı çevresi kırmızı lekeler de sizi endişelendirmesin, birkaç gün sonra kaybolurlar. Bebeğinizin burnunda, alnında ve yanaklarında ince beyaz noktalar olabilir. Bu noktalar birkaç haftada kaybolurlar.

Baş: Bebeğinizin kafa kemikleri doğumda henüz tam kaynaşmamıştır. Başın tepesinde öne doğru olan yumuşak alana ön fontanel (bıngıldak) denir. Bebeğinizin bıngıldağı giderek küçülür. 18 aya geldiğinde tam olarak kapanmış olması gerekir.

Memeler: Hem kız hem erkek bebeklerin birkaç hafta boyunca memeleri şiş olabilir. Hatta biraz süt gelebilir. Bu durum anneden geçen hormonlara bağlıdır. Memeler kesinlikle sıkılmamalıdır. Bu şişlikler kendiliğinden geçer.

Kalp ve Akciğer: Bebekler erişkinlerden daha hızlı soluk alıp verirler. Bebek uykuya daldığı zaman solunumu kesik kesik ve düzensizdir. Ayrıca bebeğinizin kalbi de erişkinlere göre daha hızlı artar.

Diğer bölgeler: Canlı ağlayan; morarması sarılığı olmayan bir bebekte genellikle işler yolunda gidiyor demektir. Sırt bölgesinde fazla olmak üzere tüyler olabilir, bunlar da kısa bir süre sonra dökülecektir. Kız çocuklarında vajinal akıntı, hatta küçük bir kanama olabilir. Bu da normal bir durumdur ve anneden geçen hormonlara bağlı olabilir.

İlgili yazılar:

  1. Yenidoğan Bebek

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes