Tubitak’tan Meraklı Minik Dergisi

TÜBİTAK’tan Türkiye’nin İlk Aylık Okul Öncesi Bilim Dergisi: Meraklı Minik

Oğlumla her cuma akşamı bizim mahallenin kitapçısını ziyaret ediyoruz, yaklaşık bir yıldır. İlk önce yeni gelen oyuncakları inceliyor, biraz oyuncaklarla oynuyoruz, sonra da kitaplara bakıyoruz. Meraklı minikle ilk tanışmamız, meraklı bir şekilde çocuk dergilerini araştırırken oldu. Elime ilk aldığımda işte aradığımı buldum dedim, o günden bu güne her ay sürekli olarak dergiyi takip ediyoruz.

meraklı minik 011 300x137 Tubitak’tan Meraklı Minik DergisiMeraklı Minik, her ayın 1’inde okurlarıyla buluşan 3-6 yaşa yönelik bir bilim dergisi. Dergi, içindeki birbirinden renkli çizim ve fotoğraflar, etkileyici yazılar, ilginç bilgiler ve eğlenceli etkinliklerle çocukları bilim dünyasında bir yolculuğa çıkarıyor.  Derginin, serüvenlerle dolu bu yolculukta çocuklara eşlik eden kahramanları Minik, Çakçak, Kırçıl, Karamel ve Çekirdek, okuyucuları peşlerinde sürükleyerek her sayıda yeni bir konuyu keşfe çıkıyorlar. Dergi hakkında daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Okul öncesi dönemde çocuklar fen konularına ilgi duyar mı? Çevresine meraklı gözlerle bakan, her şeyi öğrenmeye ve keşfetmeye çalışan minikler, fen ile ilgili konuları gerçekten merak ediyorlar mı? Eğer fen konuları onların dikkatini çekiyorsa, onlarda merak uyandırıyorsa peki biz nasıl oluyor da ilköğretimde, lisede ve üniversitede fen konularını sevmeyen, öğrenmemek için her yoldan kaçmaya çalışan bireyleri nasıl bu kadar fenden soğutuyoruz? Bu sorularla ilgili daha fazla yorum okumak isterseniz fenegitimi blogumuzu ziyaret edebilirsiniz.

Bebekler doğdukları andan itibaren çevrelerine meraklı gözlerle bakıyorlar. Yürümeye başladıktan sonra da tam bir keşifçi gibi incelemeler yaparak öğrenmeye çalışıyorlar. Elindeki topu sürekli yere atıp tekrar alarak yerçekimi kuvvetini keşfediyorlar. Her yeni nesneye bir bilimadamı duyarlılığı ile yaklaşıp inceleyip kendilerine göre anlamlandırıyorlar. Çocuklar gelişim sürecinde özellikle fen ile ilgili konuları öğrenmeye bu kadar meraklı iken onlara bu konuda destek olacak ilk dergisi meraklı minik dergisi olabilir.

meraklı minik 02 216x300 Tubitak’tan Meraklı Minik Dergisi

Her ay farklı bir konu işleniyor. Meraklı minikler her ay başka bir dünyaya kucak açıyorlar. Her ayın bir konusu var ve o konuyu pekiştirmeye yönelik bilgiler, konuyla ilgili oyunlar, hafıza kartları, hikayeler ve o konuda çocukların yaptığı resimlerden veya artık malzemelerden yaptıkları etkinliklerin resimleri yer alıyor. Bir de her ay konuyla ilgili evde kolaylıkla bulunacak malzemelerden, şekilli pastalar, kurabiyeler yapıyorlar. Bir de evde anneleriyle birlikte yapabilecekleri basit deneyler yer alıyor kitapta.

Dergi anlaşılır bir dille yazılmış ve çocuklarla sohbet edermiş gibi anlatılıyor olaylar. Çocukların ilgisini çekecek oyunlar ve resimlerle bezenmiş rengarenk bir dergi. Görsel tasarımı gerçekten çok iyi, resimlerdeki çocuklar, hayvanlar, şekiller sanki hayatımızın içindelermiş gibi sıcacık. Etkinlikler çocukların günlük hayatta karşılaştıkları, bildikleri konulardan yola çıkarak konuyla ilişkilendiriliyor. Konuyla ilgili çocukların seviyesine uygun bilgiler vermenin yanısıra çocukları da işin içine alarak onların da konuyla ilgili bilgilerini değerlendirmeye çalışıyor.

meraklı minik 031 300x206 Tubitak’tan Meraklı Minik Dergisi

Çocuğunuzun merakını doğru şekilde yönlendirmek, öğrenirken eğlenmesini de sağlamak istiyorsanız, meraklı minik dergisi sizin için ideal bir dergi. Çocuğum bu yaşta fen mi öğrenecek, ben bu yaşımda anlamıyorum çocuğumun aklını karıştırmayalım, sonra nasıl olsa öğrenir demeyin, erken çocukluk döneminde fen konularına yönelik merak oluştursak o zaten kendisi öğrenmek için gayret sarf edecektir. Bizim yapmamız gereken meraklı kaşiflere bir pencere açmak ve dışarda bir hayatın olduğunu göstermek, sonrası onlara kalmış.

İlgili yazılar:

  1. Adam Olacak Minik Sokağı

Yorum

  1. benginur diyor:

    ya oyun yok mu

  2. benginur diyor:

    ben kaç saattir oyun arıyorum

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes