Çocuğunuza Aktivite Kitabı Yapmak İster Misiniz?

Anneler, babalar, öğretmenler, çocuklar koşun. İşte size her an 2 copy 300x165 Çocuğunuza Aktivite Kitabı Yapmak İster Misiniz?her yerde öğretici eğlendirici bir aktivite kitabı.

Her çocuğa tablet yerine aktivite kitabı diyerek yeni bir akım başlatıyorum. Günümüz çocuklarının somut şeylerden ne kadar uzaklaştığı, her şeyin minicik tabletlere sığdırıldığı şu zamanda biraz da çocukların ellerini gerçek anlamda kullanmalarının gerekliliğine inanarak geliştirilen bir materyal  “Aktivite Kitabım”. Ee ne demiş Maria Montessori “Çocuğun eline veremediğini beynine koyma! ” bu düşünceden yola çıkarak ilerlediğimizde çocukların duyularını kullanmalarının önemini bir kez daha anlıyoruz.

Aktivite Kitabı ile çocukların dikkatini toplayabilme, eşleştirme yapabilme, problem çözme, karar verme, seçim yapma gibi bilişsel becerileriniFotoğraf2175 copy 256x300 Çocuğunuza Aktivite Kitabı Yapmak İster Misiniz?n gelişimlerini desteklemek, görsel, dokunsal duyu gelişimine katkıda bulunmak ve tabi ki eğlenmek en büyük amacımız.

Çocukların her zaman yanlarında taşıyabilecekleri hem görsel hem içerik bakımından oldukça zengin, bu eğlendirici materyal sayesinde çocuklar hoşça vakit geçirecek hem de eğlenirken öğrenecekler.

Yapımı günler süren, yapanı çok çok yoran ama bitince şöyle bir bakıp “ama değdi şimdi” demek işin en keyif veren yanı.

Böyle bir materyal hazırlamak için ihtiyacımız olan şeyler;  öncelikle sabır sonra, keçe kumaş, polar kumaş, iğne, iplik, elyaf, yapıştırıcı, kumaşlar, dondurma çubuğu, cırt-cırt, çeşitli süsler, mukavva…

Şimdi kolları sıvayıp materyali hazırlamaya geldi sıra.

Meyveler1 copy 300x114 Çocuğunuza Aktivite Kitabı Yapmak İster Misiniz?in, bebeğin, sayıların kalıpları çıkarılır. Keçeden kalıba uygun olarak kesilip dikilir. Meyvelerin içi elyafla doldurulur, dikilir. Arkalarına cırt dikilir. Hazırlanan meyveler keçeden sayfaya cırtla yapıştırılır. Meyvelerin eşleri sayfaya dikilir. Daha sonra bebek giydirme sayfasına gFotoğraf2268 copy 225x300 Çocuğunuza Aktivite Kitabı Yapmak İster Misiniz?eçilir. Bebek sayfaya dikilir.  Bebeğe uygun kıyafetler hazırlanır. Onlarında arkasına cırt yapıştırılır. Sonra sayılar kesilip keçeden sayfaya dikilir. Altlarına yerleştirilecek daireler kesilir. Sayfanın altına daireleri koymak için cep dikilir. Örüntü sayfasını oluşturmak için geometrik şekiller hazırlanır. Bu sayfanın da altına cep dikilir. Diğer sayfaya cepler dikilerek içine dondurma çubuklarından hazırlanan yapboz yerleştirilir. Daha sonra yapılan sayfaların sert olması için keçeler kartona yapıştırılır. Bütün sayfalar bittikten sonra sayfalar birbirine dikilir. Kitabın kapağı süslenerek hazır hale gelir. Kitabın kapağına çocuğunuzun fotoğrafını da yapıştırarak daha hoş bir hale dönüştürebilirsiniz.

Kitapta birden fazla aktivite olması, kitabın ceplerini güncelleyerek yeni materyal (Küçük hikâyeler, defter, boyalar, oyun kartları) yerleştirebilmeniz kitabı sıkıcılıktan ve sıradanlıktan kurtaran bir özellik. Miniklerin yanlarından ayırmak istemeyecekleri bu aktivite kitabında yer alan çalışmalar; örüntü çalışmaları, eşleştirme çalışması, geometrik şekiller, sayılar, giydirme oyunu, yapboz, defter, boyalar bulunuyor.

Hazırlaması bizden gerisi Adam Olacak Miniklerimizin.

Sevgiyle kalın….

 Özge Küçük

İlgili yazılar:

  1. Sıralama Kartlarıyla Pizza Yapmak İster Misiniz?
  2. Çocuklarınızı Gülerken Görmek İster misiniz?
  3. Mıknatıslı Sokakta Oynamak İster Misiniz?
  4. Şekilli Oyun Halısı Yapmak İster Misiniz?
  5. Yolunu Bul Oyunu Oynamak İster Misiniz?

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes