ÇOCUKTA YARATICILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

ÇOCUKTA YARATICILIĞIN GELİŞMESİ

Yaratıcılık,  her bireyde bulunan ve insanın yaşamının her bölümünde yer alan bir yetidir. Günlük yaşamda, bilimsel çalışmalara uzanan geniş bir çerçevede süreçlerin bütününü kapsayan bir tutum ve davranış biçimidir.

Çocuğun yaratıcılığı dünyaya geldiği andan itibaren gelişmeye hazır bir potansiyele sahiptir.  Yeni doğan bebek duyu sistemlerini kullanarak çevreyi tanımaya, dış dünya ile uyum sağlamaya çalışmaktadır. Yeni doğanlar reflekslerini kullanarak hayata tutunmaya çalışır. Emme refleksi ile annesinin göğsünü ya da biberonun emer. Ayrıca ellerini ağzına götürerek bedenini ve kendisini tanımaya çalışır. Bebeğin bu refleksleri onun kendisini koruması ve ifade etmesi açısından önemlidir. Çocuğun bu refleksleri önce istemsizken daha sonra istemli hareketlere dönüşür. Bu refleksler en geç yedinci ayda kaybolur. Çocuk duyularını kullanarak önceleri tesadüf olan davranışları hoşuna gittikçe ilk döngüsel davranışlara ve amaçlı davranışlara doğru götürür. Çocuğun işitme, görme, dokunma, tat alma, koklama becerileri çocuğa uygun oyunlar ve oyuncaklarla, zengin uyarıcı ortam ile yaratıcılığı geliştirilebilir.

yaratıcılık 2 ÇOCUKTA YARATICILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Yaratıcılık okul öncesi dönemdeki çocuklarda üst seviyededir.

Çocuklardaki yaratıcılık yetisinin geliştirmekte öğretmenin ve ailelerin dikkatli davranması gerekiyor. Bunu fark edip çocuğa uygun ortam ve materyal sağlanmalıdır. Çocuklar çok fazla engellenmemeli ve yaptıkları etkinlikler olmamış gibi olumsuz vb. gibi söylemlerle cesareti kırılmamalıdır. Çocuklar özellikle sıfır- altı yaş dönemi çocuğum merak ettiği ve etrafını inceleyerek, gözlem yaptığı bir dönemdir. Unutulmaması gereken, her çocukta yaratıcılık vardır, ancak buna imkân verilmesi ve bunun için fırsatlar sunulması ile çocuğun ortaya koyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocukların yaratıcılığını geliştirecek 7 öneri:

 1. Öncelikle çocuğun kendi kararlarını vermesi teşvik edilmeli ve sonucuna da katlanmayı öğrenmelidir. Örneğin, dolabı annesi tarafından düzenlenmiş çocuğa bugün mavi hırkanı mı yoksa kırmızı hırkanı mı giymek istersin? Bunun gibi sorularla karar vermesini sağlanabilir. Bu çocuğun kendine güvenini ve yaratıcığını besler.
 2. Bir olay ya da durum hakkında ne düşündüğünü sorabiliriz ya da bu olay sana neler hissettirdi. Mesela, yağmurun yağması ya da sokakta yağmurda ıslanan kediyi fark etmesi bunla ilgili sorularla farkında olmayı ve duygularını anlatması da yaratıcılığını gelişmesini etkilemektedir.
 3. Çocukların merak duygusu ve hayal güçleri son derece üst seviyede olması için, her zaman onları meraklandıracak materyal ve etkinlik düzenlenmelidir. Öğretmen Fen ve Matematik etkinlikleri, Dil etkinlikleri ile bunu sağlayabilir. Çocuklara anlattığı bir hikâyeyi yarım bırakarak onların tamamlamasını sağlayabilir. Deney yaparak ve onlarında yapmasına fırsat vermekte çok etkilidir.
 4. Çocuğa sorumluluk verilmesi hem özgüvenlerini hem de yaratıcılığını destekleyen önemli bir unsurdur. Örneğin çocuğun yapabileceği basit ev işlerini yapmasına izin verilebilir.  (toz almak gibi.) Okulda öğretmeninde basit görevler vermesi çocuğun sorumluluk kazanmasını ve girişkenliğini arttırır.
 5. Çocukla etkinlik yaparken olmayan malzemenin yerine ne koyabileceği sorulmalı ve bunun için düşünmesine fırsat verilmelidir. Bazı eşyaları farklı kullanabileceği, çok amaçlı olabileceği gösterilmeli ve bunun için teşvik edilmelidir.
 6. Çocuklar kendi etkinliklerini yaparken kesinlikle müdahale edilmemeli ve rahat bırakılmalıdır.
 7. Çocukların kendi başlarına oynarken çok fazla karışıp yaratıcılığı olumsuz etkilenmemelidir.

Yaratıcı çocuklarda şu özellikler gözlemlenir:

yaratıcılık 4 ÇOCUKTA YARATICILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

 1. Yenilikler arar ve yeni yaşantılar denerler.
 2. Hayal güçleri kuvvetlidir.
 3. Genel anlamda çok ilgili ve çok yönlü olabilirler.
 4. Küçük kaslarını kullanarak özgün ve farklı ürünler ortaya kullanabilirler.
 5. Müzik eşliğinde farklı dans figürleri sunabilir. Ritme uyabilir ve buna uygun sözcüklerle şarkı söyleyebilir.

Bunları dikkate almalıyız;

Çocuklara uygun ortam, materyal sunulması, özgür olabilmesi, merakları ve hayal güçlerinin sürekli canlı tutulması ileride kendi problemlerini çözebilen, farklı ürünler ortaya koyan, kendini her yönüyle ifade edebilen dâhilerin yetişmesini sağlayabiliriz.

yaratıcılık 3 ÇOCUKTA YARATICILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Yaratıcılık yaşamın her yönünde ortaya koyduğu düşünce, yaşam tarzı, kendini sunuş ile ortaya koyabilir. Bunu kaybetmemek için asla içimizdeki çocuktan kopmadan ve bu çocuğun her bakımdan sağlam biçimde basamakları tırmanması ile mümkündür. Bununla birlikte aile ortamı, çevre faktörü ve eğitimi göz ardı etmemeliyiz. Herkesin bireysel farklılıkları olduğu unutulmamalı ve göz önünde bulundurulmalıdır.

 

İlgili yazılar:

 1. Adam Olacak Minik 2011 yılında neler yaptı?
 2. Çocuğunuzun Interneti Faydalı Kullanması İçin Bir Site: CocuklarIcinInternet.com
 3. Ahşap Oyuncak ile Çocuklarımıza ve Doğaya neler kazandırıyoruz?
 4. Eğitim Duyurusu: Atölye Çocukta Tuvalet Eğitimi
 5. Yaz Tatilinde Atölye Çocukta Oyun Grupları

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes