Dünya Hayvanları Koruma Günü

hayvanlar ve çocuklar 300x225 Dünya Hayvanları Koruma GünüÇocukların ilk dostlarından biridir hayvanlar. İlk onların seslerini taklit ederek öğrenirler ses çıkartmayı. Öğrendikleri ve eşlik ettikleri ilk şarkıları hayvan seslerini çıkartarak söyledikleri Ali Baba’nın bir çiftliği var, çiftliğinde….diye devam eder. Sokakta ne zaman bir kedi, köpek görseler hemen yanına giderler ve ona dokunarak veya kendi dillerinde birşeyler mırıldanarak iletişim kurmaya çalışırlar. Dışardan bir köpek sesi duyduklarında sesin geldiği yere yönelik aramaya başlarlar köpeği.

hayvanlar2 Dünya Hayvanları Koruma Günü

hayvanlar 3 Dünya Hayvanları Koruma Günü

Madagaskar filminden

hayvanlar 4 Dünya Hayvanları Koruma Günü

Aslan Kral filminden

Çizgi filmlerde hep hayvanlar vardır: Madagascar, Buz Devri, Kayıp Balık Nemo, Winnie the Pooh, Vahşi Doğa, Manon, o kadar çok ki… Onların ormanda, hayvanat bahçesinde yaşadıkları deneyimlere ortak olur çocuklarımız.

Her çocuğun beğendiği bir karakter vardır. Bu karakter çocuklar arasında ortak bir dil oluşturur sanki. Ormanlar kralı aslan, kaplan, fil, sincap, penguen onların dünyasında ve hayal güçlerinin ötesindedir. Kitaplarda anlatılan öyküleri hayvanlarla birlikte dinler çocuklar, onlardan öğrenirler paylaşmayı, dostluğu, sevmeyi, bir problemle karşılaştığında onu çözmeyi. Odasındaki duvarlarda hayvan resimleri vardır, sanki oradan çıkıp hemen onunla oynayacakmış gibi hazır bir vaziyette bekler.

En önemlisi de oyuncaklar. Çocuğun en önemli işinde hayvanlar onlara eşlik ederler. Bazen, masum hayvanları kurtarmaya çalışan ormanlar kralı aslanla kaplan kıyasıya savaşır, bazen tüm hayvanlar toplanırlar bir kamyona binip evde küçük bir gezintiye çıkarlar. Durakladıkları her yerde hep birlikte yeni keşifler yaparlar. Bazen de yaralı bir file yardım etmek isteyen bir maymun belirir ambulansın acı sesiyle.

4 Ekim  “Hayvanları Koruma Günü”. Aslında hayvanları sevmek ve korumak için bir güne ihtiyacımız yok, onlar her an yanıbaşımızda ve kalbimizde. Ama yine de bir gün de olsa onları korumak adına projeler yapılması ve hatırlanması bile büyük bir gelişme.

Bu önemli günde sizlerle paylaşmak istediğim bir konu var: Hayvanat bahçeleri. Hayvanat bahçelerini yabani ve evcil hayvanların barındığı ve teşhir edildiği park alanları olarak biliyoruz.

aoç Dünya Hayvanları Koruma Günü

Atatürk Orman Çiftliği

 

Ülkemizde farklı şehirlerde hayvanat bahçeleri mevcut. Bunlardan en eski kurulan ve herkesin bildiği hayvanat bahçesi, Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi. Diğerleri, Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi, Gaziantep Hayvanat Bahçesi, İzmir Sasalı Hayvanat Bahçesi, Bursa Soğanlı Hayvanat Bahçesi.

 

 

Bu hayvanat bahçelerinin en büyük amacı, hayvanları koruma altına alarak nesillerinin devamını sağlamak ve hayvan sevgisi aşılamak. Çok faydalı bir amaçla yola çıkılan bu yolda en büyük engel, hayvanat bahçelerinde hayvanların kafesler içinde tutulması. Ormanda yaşayan hayvanları görmek için iyi bir fırsat olsa da sadece biz görelim diye, ormanda özgür bir şekilde yaşayan hayvanların küçük kafeslerde yaşamaya zorlanması, onların haklarına saygı göstermemektir düşüncesindeyim. Hayvanların nesillerinin devamını kafessiz bir ortamda sağlamak mümkün değil midir? Ülkemizdeki hayvanat bahçelerinde bazı kafesler daha büyük veya tamamı kapalı değil.

Hemen dünyadaki hayvanat bahçelerini düşünelim.

San Diego Zoo Dünya Hayvanları Koruma Günü

San Diego Hayvanat Bahçesi

San Diego Zoo 2 263x300 Dünya Hayvanları Koruma Günü

Hayvanat bahçesi denildiğinde aklıma gelen ilk hayvanat bahçesi, Madagaskar filmindeki hayvanların gerçek ormanla kıyasladıkları San Diego Hayvanat Bahçesi.

San Diego Hayvanat Bahçesi, Kaliforniya, San Diego’daki Balboa Parkında bulunan, 4.000 hayvanı ve 800′den fazla türüyle dünyada bulunan en büyük ve gelişmiş hayvanat bahçelerinden biri. En önemli özelliği “kafessiz sergileme” yapısına sahip olması. Hayvanlar kendi yaşam alanlarına uygun alanlarda yaşıyorlar. Belki çizgi filmdeki kadar özgür değiller ama kafeslerin dışında yaşıyorlar. Buna benzer dünyada çok fazla örnek göstermek mümkün.

Hayvanları koruma gününde en büyük isteğim, hayvanların gerçek yaşam alanlarında koruma altına alınmaları, nesillerinin devamının sağlanması. Eğer hayvanat bahçesinde yaşayacaklarsa da kafessiz bir ortamda yaşamaları. Hayvanat bahçelerinin daha geniş alanlara yerleşmesi ve hayvanların özgür bir şekilde etrafta dolaşmasına izin verilmesi.

Çocuklar hayvanları bu kadar severken onları canlı olarak görmeleri çok heyecan verici. Bu heyecanı da yaşayabilecekleri en uygun yer hayvanat bahçesi.

Dün hayvanları çok seven oğlum Özgür Emin (3 yaş), okuluyla birlikte Darıca hayvanat bahçesine gitti. Orada yaşadıklarını akşam anlata anlata bitiremedi, her birini ayrı ayrı hafızasına kazımıştı, hayalindeki hayvanlarla gerçek ortamda buluştuğunda.

Sohbetimiz esnasında şunu farkettim. En sevdiği hayvan olan aslanı yaklaşık 10 dakika izlemiş, aslanın kafesin içinde hareketsiz durması onu şaşırtmış, onun hayalindeki aslan kükreyen, koşan, zıplayan capcanlı bir hayvan. “Aslan bana hiç kükremedi” dedi, “sanırım uykusu gelmişti”. Aslan küçük bir alanda sıkışmış kalmış nasıl hareket etsin, koşsa, zıplasa görebileceği, keşfedebileceği yeni bir yer, olay, durum yok, o da hareketsizce yatıyor.

Kafesin arkasında da olsa hayvanları görmek çocukları heyecanlandırıyor, ama imkanlar olsa da hayvanlar kafeslerin dışında yaşasalar, çocuklar onları koşarken, zıplarken ve mutlu bir şekilde görseler.  O zaman hem çocuklar hem de hayvanlar daha mutlu olurlar.

Bu önerileri sunarken kolayca yeni fikirler zihnimde canlanıyor ama uygulamaya geçmek biraz zor olabilir. Maddi ve manevi engeller bu tür yapılanmalara imkan vermeyebilir. Ama karşımızda yapılmış örnekler de var. Yine de umutluyum.

Dünya hayvanları koruma gününde en büyük dileyim, hayvanların mutlu bir şekilde yaşayabileceği bir hayvanat bahçesi, yaşayan bir hayvanat bahçesi diliyorum.

Siz neler düşünüyorsunuz? Çocuklarınızla hiç hayvanat bahçesi ziyaret ettiniz mi? Deneyimlerinizi, düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

 

 

İlgili yazılar:

  1. Hayvanları Eşleştirme Kartları
  2. İzmir Doğal Yaşam Parkı
  3. Annesiz bir annenin kaleminden Anneler Günü
  4. Siz Bir İnsan Düzeltin Yeter, Dünya Düzelir

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes