Kayıp Çocuk Hikayesi

kayıp çocuk odası 300x295 Kayıp Çocuk Hikayesi

Kayıp Çocuk Odası

Yazar: Jennifer Moore Mallinos

Çeviri: Emine Deliorman

Redhouse Kidz Yayınları

Çocuk Kitapları Dizisi

 

 

Geçenlerde drama dersimizde “kayıp çocuk odası” kitabını okuyarak hikayenin dramasını yaptık.

kayıp çocuk odası3 268x300 Kayıp Çocuk Hikayesi“Kayıp Çocuk Odası” kalabalık bir yerde anne babasıyla birlikte dolaşırken, ayakkabının bağını bağlamak için annesinin yanından uzaklaşan ve kaybolan bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Anne babasını yanında göremeyen çocuk bir anda korkuyla ağlamaya başlıyor, ne yapacağını bilemiyor. Etrafındaki kalabalık onu çok korkutuyor, etrafında anne babasını arıyor ama bir türlü göremiyor onları. O sırada oradan geçen bir polis memuru onunla ilgileniyor ve onu kaybolan çocukların götürüldüğü bir odaya götürüyor. Orada kaybolan çocuklarla tanışıyor, kendini yalnız hissediyor, çok üzülse de polis memuru ona sürekli ümit veriyor, merak etmemesi, üzülmemesi için telkinlerde bulunuyor. Sonunda anne babası kızlarını buluyorlar ve sevinç içinde birbirlerine sarılıyorlar.

kayıp çocuk odası5 Kayıp Çocuk Hikayesi

Günlük hayatta çok sık karşılaşılan bir konuyu, sorunu etkili bir anlatımla dile almış yazar, görsel tasarımı çok iyi, renkler ve çizimler çocuğun yaş grubuna uygun.

Hikayede yazarın vermek istediği mesaj: ” kalabalık bir ortamda çocuğunuzla birlikte bir buluşma noktası belirlemek”.

Kalabalık bir ortama girdiğimiz zaman biz bile bazen bir anlık da olsa yanımızdaki kişileri kaybedebiliyoruz, çocuklar için çok daha fazla risk içeriyor. Bir anlık bir dalgınlık sonucu yaşanabilecek üzücü bir olay. Yazar bu noktada güzel bir bilinç oluşturmayı hikaye şeklinde anlatarak çocuklara öğretmeyi hedeflemiş.

Sınıfımızda bu hikayeyi okuduk ve hikayedeki karakterleri belirleyerek rol dağılımı yaptık. Yaş grubu 18 yaş üstü idi. Hikayedeki karakterler: anne, baba, kayıp olan çocuk, onun ablası, polis memuru, kalabalık ve kayıp odasındaki çocuklar. Hikayede gerçekleşen olayları yaşayarak öğrenmeleri için yaptığımız drama çalışmasında, kaybolan kız çocuğunun neler yaşadığını, üzüntüsünü, korkusunu birlikte yaşadık. Drama sonunda duygu ve düşüncelerimizi paylaştık. Çocukluğunda kaybolma deneyimi yaşayan arkadaşlarımız deneyimlerini bizlerle paylaştı. Sohbet sonrası onlardan kişi kişilik gruplar oluşturmalarını ve hikaye ile ilgili bir resim yapmalarını istedim, kendilerini çocukların yerlerine koyarak. Sizlerle bu resimleri paylaşmak istedim. Yorumlarınızı bekliyorum

kayıp çocuk odası resim 1 Kayıp Çocuk Hikayesi

kayıp çocuk odası resim 2 Kayıp Çocuk Hikayesi

kayıp çocuk odası resim 3 Kayıp Çocuk Hikayesi

İlgili yazılar:

 1. Oyuncak Hikayesi Maceraları
 2. Obur Kurt Hikayesi
 3. Çocuk Hikayesi: Konuşan Oyuncak Bebekler
 4. Çocuk ve Olamamak
 5. Karıncanın Kardeşi Hikayesi

Yorum

 1. mustafa diyor:

  mustafa çok beyendi

  • NAGEHAN SALDIRAN diyor:

   bu resimler çok güzel oluş kayıp çocuk odası da çok güzel bir hikaye ben okudum polisler gelip çocuğu kayıp çocuk odasına götürüyorlar en sonunda kız çocuğu anne ve babasını ablasını bulmuş çok güzel bir hikayeymiş kim yaptıysa ellerine sağlıkçok güzel olmuş dahada bir şey demiyorum hoşçakalın kendinize iyi bakın iyi günler
   NAGEHAN SALDIRAN

 2. ecem diyor:

  Bence superdi nen cpk begendim kim ne derse desin babane

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes