Örüntü Oluşturma Kartları

Çocuklara bir materyal üzerinde birden fazla kavramı öğretebilir miyiz sizce?

Çocuklara farklı kavramlar arasında sıralama, eşleştirme gibi etkinliklerle ilişki kurabilmesini sağlamak, miktar, boyut, oluş, ağırlık, çizgi, sayı gibi kavramları eğlenerek öğrenmesini sağlamak amacıyla bir materyal hazırladık.

Materyalimizi hazırlamak için kullandığımız malzemeler

Mukavva, resim kağıdı, kuru boya, keçeli kalem, kontur kalemi, dizi fiks, sıvı veya katı yapıştırıcı, sulu boya, cetvel, makas, maket bıçağı.

Artık yapmaya başlayabiliriz!

Mukavvadann 5 cmlik kareler kesin ve hazırlayın. Kestiğiniz karelerin her iki yönünü de beyaz resim kağıdı ile kaplayın.

Kartlarınızı hazırladıktan sonra hangi kavramları vermek istediğinizi belirleyin ve listesini yapın. Örneğin; sayı, çizgi, şekil, miktar, boyut vb. Kavramlarınızı belirledikten sonra onlara uygun resimleri kartlarınıza çizin. Her çizdiğiniz kavramdan beş tane kart hazırlayın. Örneğin; 1 sayısını verecekseniz üzerinde bir tane nesne olan dört kart hazırlayın.

Kartlarınıza resimleri çizin ve boyamasını tamamlayın. Boyama işlerini tamamladıktan sonra üzerlerinden kontur geçin. Bu işlem resimlerinizi daha belirgin yapar.

Bütün işlemler tamamlandıktan sonra kartlarınızın her iki yüzünü dizifks ile kaplayın.

Kartlarınızı tamamen bitirdikten sonra büyük bir mukavva üzerine beş tane kart yan yana ve alt alta gelebilecek şekilde bir pano oluşturun.

adını sen koy ezine materyal 300x221 Örüntü Oluşturma KartlarıPanoda mukavvanın üzerini renkli bir kartonla kaplayın. Başka bir renk kartonla 2 cmlik şeritler hazırlayın. Mukavvanın üzerine kartlarınızın boyutlarında kutucuklar çizin ve etraflarından hazırladığınız şeritleri geçin. Şeritlerle yaptığınız çerçevenin üzerine sulu boya ile parmak baskısı yaparak süsleyin ve panonuzun üzerini dizi fiks ile kaplayın.

Vermek istediğiniz, kullandığınız kavramlara uygun olarak değişik isimler belirleyin ve panonuzun üzerine yazın. Her kavramda değiştirmek isterseniz tak çıkar şeklinde dizayn edebilirsiniz.

adını sen koy ezine materyal3 300x163 Örüntü Oluşturma Kartları

Bu materyal ile çocuklar birçok değişik kavramı öğrenebilirler. Önemli olan öğretmenin materyali hazırlamadaki becerisi, yaratıcılığı ve kullandığı kavramları sayısıdır.

Bu materyal üzerinde birçok kavram çok farklı yöntemler kullanılarak verilebilir. Az öncede dediğim gibi materyali hazırlayan kişinin becerisine ve yaratıcılığına kalmış.

adını sen koy ezine materyal2 Örüntü Oluşturma Kartları

adını sen koy ezine materyal4 Örüntü Oluşturma Kartları

Bu materyali AdamOlacakMinikGrubu‘ndan Ezine Demirtaş hazırladı.

İlgili yazılar:

  1. Hayvanları Eşleştirme Kartları
  2. Cici Sayılar Kartları
  3. Sayı Treni
  4. İlişki Kurma Kartları
  5. Doku Küpü ve Kartları

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes