Çocuklar için Hayvan Eşleştirme Oyunu

Daha önceki yazılarımızda Tübitak’tan Meraklı Minik dergisinden bahsetmiştim. Okul öncesi dönemdeki çocuklara hitap eden çok eğlenceli bir dergi. Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız.

Meraklı minik dergisinde çocuklar için çok güzel oyunlar tasarlıyorlar. Bunlardan biri de bizim birkaç aydır oğlumla birlikte oynadığımız hayvan eşleştirme oyunu. Oyunun içinde farklı hayvan resimlerinin olduğu kartlar, üzerinde hayvan resimleri olan büyük bir zar ve hayvan resimli kapatma kağıtları yer alıyor. Açıkçası zarını yapmak çok zor olmuştu:))

meraklı minik oyun 3 Çocuklar için Hayvan Eşleştirme OyunuOyunda yer alan hayvanlar farklı renklerle çizilmiş, çocuklar aynı zamanda zardaki renklerle kapatma kağıtlarındaki renkleri de eşleştirebilirler. Oyun istediğiniz kadar çok kişiyle oynanabiliyor. Herkes bir kart seçiyor ve oyun zarın atılmasıyla başlıyor. Zarda ön tarafta olan hayvan kimin kartında varsa kapatma kağıtlarıyla kapatıyor, kartındaki tüm hayvanları kapatan kişi oyunu kazanıyor. Tüm ailece oynanabilecek bir oyun, en eğlenceli kısmı da zarı büyük bir heyecanla atıp kendi kartındaki hayvanlardan birinin çıkması. Çocuklar kartlarındaki hayvan zarda çıkınca çok mutlu oluyorlar, bende var, bende var diyerek çığlık atıyorlar.

meraklı minik oyun 2 Çocuklar için Hayvan Eşleştirme OyunuGeçenlerde Batuhan ve Bilgenur bize geldiklerinde Özgür hemen bu oyunu getirdi, oynayalım mı diye sordu, onlarda heyecanla oynamak istediklerini söylediler. Herkes kartını seçti ve zarı atarak oyuna başladılar. Yavaş yavaş kartlarındaki hayvanları tamamlamaya başladılar. Sorun şu ki, zarı atma sırası zaman zaman karıştı ve herkes zarı atmak için birbiriyle yarışmaya başladı, “hayır ben atacaktım, sıra bende, yok bende…” derken kendi aralarında tartışmaya başladılar. Oyun bittiğinde herkes kartlarındaki hayvanları kapatmıştı. Anlaşılan herkesin kartını bitirmesini beklediler. Tekrar tekrar sıkılmadan oynadılar. Dikkat çekici olan şey şu ki, tüm oyuncular kendi kartlarındaki hayvanları çok iyi biliyorlardı aynı zamanda arkadaşlarının kartlarındaki hayvanları da takip ediyorlardı. Hayvanları öğretmek için çok iyi bir oyun bence.

Oyundaki hayvanlar bizim çok tanımadığımız hayvanlardı: ornitorenk, keseli tavşan, ejder, emu… gibi. Ama bizimkiler bazı hayvanları kendilerine göre isimlendirdiler. Vombat: ayı bobo, ekidne: kirpi, tasmanya şeytanı: siyah ayı bobo, kakadu: papağan veya kuş oldu.

Bu oyun aslında çocukların birlikte eğlenerek oynayabilecekleri hem kolay hem öğretici bir oyun. Bu sayede kurallara uymayı ve birlikte hareket etmeyi de öğreniyorlar. Anne babalar da çocuklarıyla oynayarak eğlenceli vakit geçirebilirler.

Evde ve okulda anne-babaların ve öğretmenlerin kolaylıkla hazırlayabilecekleri bir oyun. Beyaz kağıtları keserek, üzerlerine dergilerden farklı şekiller keserek yapıştırabilirsiniz. Hayvanlar, bitkiler, geometrik şekiller, eşyalar bu oyunla çok kolay öğrenilebilir. Bu oyunu denerseniz lütfen bizimle de paylaşın, paylaşımlarınız bizi de bilgilendirsin.
meraklı minik oyun Çocuklar için Hayvan Eşleştirme Oyunu

İlgili yazılar:

  1. Hayvan Mobili Yapalım
  2. Hayvanları Eşleştirme Kartları
  3. Çocuklar ve Cinsel Eğitim
  4. Yağ satarım bal satarım oyunu

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes