Mevsim Grafiği

Çocuklara mevsimleri tanıtmak için bir mevsim grafiği yapalım mı?

Mevsim Grafiği ile çocuklarımız ne öğrenecek?

Mevsim grafiğinde göre hangi mevsimde olduğumuzu ve mevsimlere göre ne gibi değişiklikler olduğunu öğrenir. Kullandığımız eşyaların da mevsimlere göre değişiklik gösterdiğini kavrar.

Mevsim Grafiğimiz için hangi malzemelerimiz olsun?

Fon kartonu, mukavva kağıdı, renkli elişi kağıtları, kumaş, pamuk, renkli pullar, resimler, yapıştırıcı, deniz kabukları

İşte Mevsim Grafiğimiz

mevsim grafiği beyhan 300x225 Mevsim GrafiğiMukavva kağıdının üzerine fon kartonları yelpaze şeklinde kesilerek konulur.  Üzerine mevsimlerle ilgili bulunan resimler yapıştırılır. Kar yapmak için pamuk  kullanılır. Yaz mevsiminde ilk akla gelen deniz için mavi bir kumaş yapıştırılır ve üzerine denizde yaşayan canlıların resimleri  ve gerçek deniz kabukları yapıştırılır. İlkbaharın habercisi olan çiçekleri yapmak için elişi kağıdı ve renkli pullar kullanılır.

mevsim grafiği beyhan 2 300x196 Mevsim GrafiğiHangi mevsimde olduğumuzu göstermek adına yelpazenin alt kısmına yaptığımız ok işaretlerinin yerine ise hangi mevsimin bize ne çağrıştırdığı ve hangi malzemeleri kullandığımızla ilgili bilgi vermek için şemsiye, gözlük, atkı yapılır. Mevsimlerin isimleri yazılarak hangisini nereye yapıştırmamız gerektiği çocuklara sorularak birlikte yapıştırılır.

 

Mevsim grafiğim, çocukların kendi resimleri ile örğ. denizde yada kartopu oynarken v.s resimleri konularak geliştirilebilir. Yaşadıklarından yola çıkarak pekiştirmeleri daha kolay olduğundan daha çok ilgisini çekebilecek hale getirilebilir.

Bu materyali AdamOlacakMinikGrubundan Beyhan Karakurt hazırladı.mevsim grafiği beyhan 3 Mevsim Grafiği

İlgili yazılar:

  1. Dört Grupluk Yapboz Hazırlamaya Ne Dersiniz?
  2. Ay ve Gün Grafiği

Aklınızda ne var?

*

Get Adobe Flash playerPlugin by wpburn.com wordpress themes